• De VRZA, voor radioamateurs, heeft een energiek bestuur, en een ALV waar elk lid een stem heeft. Het betere alternatief. Word daarom lid van de VRZA voor slechts € 30 per jaar! (En gezinsleden voor slechts € 10 per jaar!)

Bunkerdag in Hospitaalbunker B/PA-1353

Op zaterdag 24 mei was het zover. Voor ons de eerste BOTA activatie van een bunker in Zeeland.

Een verslag van Karin Mijnders PA2KM:

De aanloop:
Al een tijdje hoorden we op de HAM-radio diverse voornamelijk Britse stations die tijdens een QSO een BOTA nummer uitdeelden. Mmm, BOTA, wat is dat nu weer. Na goed luisteren bleek het weer een nieuwe loot aan de -OTA stam te zijn: Bunkers on the air. Al snel werden ook vanuit België deze nummers uitgewisseld. Na onderzoek van mijn kant blijkt er in Nederland nog geen lijst met bunkers te zijn en ik heb toen de stoute schoenen aangetrokken en ben een lijst van alle Zeeuwse bunkers gaan opstellen die ik vond op diverse websites en app’s. Toen die lijst klaar was heb ik contact opgenomen met Lars PH0NO, die de Nederlandse  COTA-website beheert en waar ook een aantal fortificaties op staan. Hij wilde wel wat met de lijst gaan doen. Echter na contact met Toon PD0RWL bleek dat er al een duo Patrick, PE2PVD & Erwin, PA3EFR bezig was met een Nederlandse lijst en zij hadden officiële toestemming gekregen van WWBOTA om de Nederlands lijst te beheren. Zij hebben mijn lijst opgenomen en vanaf februari 2025 mogen we ook in Nederland nu BOTA nummers uitdelen als we bij een bunker in het veld gaan zitten.

Bunkerdag:
Zaterdag 24 mei was daar een uitgelezen kans voor. Tijdens de landelijke bunkerdag zijn er veel bunkers opengesteld en wij waren als zendamateurs uitgenodigd door de stichting Bunkerverhalen om bij hun bunkercomplex in Dishoek aanwezig te zijn op deze dag. Samen met Dan PA1FZH die zijn Enigma en heel veel verhalen had meegenomen en Cor PE1PTQ die bij de expositie over de koude oorlog zijn verhalen vertelde, zijn we naar Dishoek gegaan.

 

Wij Wijnand PA3HFJ en Karin PA2KM mochten in de Hospitaalbunker onze spullen neerzetten. We hadden een aantal museumstukken meegenomen ter lering ende vermaak. Uit WO2 de 19 set en een zender uit een Lancaster bommenwerper, de eerste “walkie talkies” (BC-661) en een frequentiemeter de BC-221. Uit de koude oorlog tijd, toen er een commandopost van de NAVO in dit bunkercomplex huisde, hadden we de legerset GRC-9 met een LV-80 versterker meegenomen.Om de verbindingen te maken hadden we onze kofferset mee met daarin o.a. een Yaesu FT-991. Dat werkt toch net wat comfortabeler.

Op de foto: Wijnand PA3HFJ;
We hadden een FD-4 antenne meegenomen om af te spannen vanaf de mast aan de Landrover maar helaas konden we de lengte niet kwijt omdat we dan dwars door de bramenstruiken in de duinen heen zouden moeten ploegen. Dat leek ons niet zo’n goed idee. Gelukkig hebben we altijd een End-Fed antenne aan boord van onze mobiele shack. Aangezien die een stuk korter is konden we die wel kwijt op het terrein voor de bunker. Door dit geklungel verloren we wel tijd en konden we pas na openingstijd van de bunker “on the air” komen. Zodra we de set hadden aangesloten ben ik, Karin PA2KM, aan de slag gegaan met het roepen van CQ en ondertussen maakte Wijnand PA3HFJ de museumhoek in orde. Hier stond ook nog een morsesleutel met sounder eraan en een kaartje met het morse alfabet ernaast zodat de bezoekers hun naam konden seinen en hiervan werd veel gebruik gemaakt.

 

 

 

 

 


CQ-BOTA:
Vanaf het moment dat ik CQ had geroepen, 10:14u lokale tijd, en had laten weten dat ik “bunker on the air” was heb ik tot 12:00 uur een pile up gehad met amateurs die graag met bunker B/PA-1353 wilden werken. ‘s Middags ging het wat rustiger maar was er nog steeds geen tijd om achterover te leunen. Uiteindelijk hebben we om 16:30 uur de knop omgedraaid en toen hadden we 138 verbindingen in het log staan.

Nadat we alles weer hadden opgeruimd en in de Landrover hadden gestopt zijn we vanuit Dishoek naar Middelburg gereden waar alle vrijwilligers van de verschillende bunker beheer stichtingen op Walcheren bij elkaar kwamen bij de communicatiebunker 618 in park Toorenvliedt (B/PA-1350), om gezellig onder het genot van een hapje en een drankje na te praten.
Het was een geslaagde dag en voor ons zal het zeker een vervolg hebben.

 

 

Foto’s: Karin & Wijnand Mijnders

Comments are closed.