• De VRZA, voor radioamateurs, heeft een energiek bestuur, en een ALV waar elk lid een stem heeft. Het betere alternatief. Word daarom lid van de VRZA voor slechts € 30 per jaar! (En gezinsleden voor slechts € 10 per jaar!)

Een geslaagde Dag van de Morse Academy

Zaterdag 12 september stond volledig in het teken van Morse, radio,techniek, experimenteren en natuurlijk gezelligheid. Voor de eerste keer organiseerden we De Dag van de Morse Academy, waarvoor we te gast waren bij de Vijvertuinen in Delft.

Het idee achter deze dag was eigenlijk heel eenvoudig: eens buiten de reguliere lessen om bij elkaar komen met cursisten, oud-cursisten, vrijwilligers, vrienden en andere betrokkenen bij de Morse Academy én leden van PI4HAL. Niet met een uitgebreid lesprogramma, maar vooral om elkaar te ontmoeten, apparatuur mee te nemen, antennes op te zetten en natuurlijk te proberen om met Morse mooie verbindingen te maken.

Gedurende de dag mochten we ongeveer 30 bezoekers verwelkomen. De één kwam met een complete CW-opstelling een ander met een portable set en weer een ander kwam vooral om te kijken, te luisteren en ervaringen uit te wisselen. Juist die combinatie maakte het een leuke en ongedwongen dag.

Een klein antennepark
Al snel veranderde een deel van het terrein in een klein antennepark. Er verschenen verschillende CW-zendsets, seinsleutels, kabels en voedingen en uiteraard moesten er antennes worden opgebouwd. En daarin was volop variatie. Dat leverde meteen een van de interessantste onderdelen van de dag op. Over antennes wordt binnen de radiohobby natuurlijk heel wat gesproken en geschreven. Iedereen heeft zo zijn eigen ervaringen en voorkeuren, maar hoe vaak krijg je de gelegenheid om verschillende antennes op dezelfde locatie en onder vrijwel dezelfde omstandigheden daadwerkelijk naast elkaar uit te proberen? Op deze dag kon dat wel. Er werd dan ook volop geschakeld, geluisterd, vergeleken en geëxperimenteerd.

Welke antenne ontvangt een bepaald station het beste? Wat zijn de verschillen in storing en signaalsterkte? En welke antenne is vooral praktisch wanneer je portable wilt werken? Zo werd de theorie ineens heel tastbaar. En minstens zo belangrijk: ervaringen konden direct met elkaar worden gedeeld. Want geef een groep radioamateurs een grasveld, een paar bomen, wat draad en voldoende tijd en voor je het weet staat er een compleet antennepark. En over de vraag welke antenne nu écht het beste werkt, raak je natuurlijk nooit helemaal uitgepraat.Misschien was de conclusie uiteindelijk wel heel eenvoudig: De beste antenne is de antenne waarmee je op dat moment die ene mooie verbinding weet te maken.

Morse verbindt
Natuurlijk moest er ook daadwerkelijk geprobeerd worden om verbindingen te maken. Vanuit Delft gingen de verschillende CW-opstellingen de lucht in en werd er geluisterd en geseind. Voor degenen die vooraf hadden aangegeven dat ze deze zaterdag niet aanwezig konden zijn, hadden we trouwens al een geruststellende boodschap: dat was helemaal niet erg!
Er moesten tenslotte ook radioamateurs thuisblijven om onze CQ’s te beantwoorden… Maar de dag draaide zeker niet alleen om apparatuur, antennes en verbindingen. Misschien nog belangrijker was het ontmoeten van elkaar. Tijdens de lessen ligt de nadruk vanzelfsprekend op het leren opnemen en seinen van Morse. Op zo’n dag is er juist alle gelegenheid om eens rustig met elkaar te praten, ervaringen uit te wisselen, elkaars apparatuur te bekijken en elkaar te helpen. En dat laat eigenlijk heel mooi zien wat er in de afgelopen jaren rondom de Morse Academy is ontstaan.

Het gaat niet alleen meer om het volgen van een cursus. Er is inmiddels een echte community van Morse-liefhebbers ontstaan die elkaar tijdens de lessen, op de band én daarbuiten weten te vinden. Bij een gezellige dag hoort natuurlijk ook iets te eten en te drinken. Bij de Vijvertuinen waren drankjes verkrijgbaar aan de bar en we hadden de beschikking over een BBQ. Iedereen kon zelf iets meenemen om op de BBQ te leggen. Daarmee was er tussen het seinen, luisteren en experimenteren door voldoende gelegenheid om gezamenlijk iets te eten en vooral gezellig bij te praten.

Met ongeveer 30 bezoekers, verschillende zendopstellingen, vier heel verschillende soorten antennes en vooral veel enthousiasme kijken we dan ook terug op een bijzonder geslaagde eerste Dag van de Morse Academy.
Het was een dag waarop eigenlijk alles samenkwam waar de Morse Academy voor staat:
Samen seinen, samen leren, samen experimenteren en vooral samen genieten van Morse. Wat ons betreft is deze dag dan ook zeker voor herhaling vatbaar!


Zelf ook Morse leren?
Misschien denk je na het lezen van dit verslag : dat lijkt mij eigenlijk ook wel wat. De Morse-cursus van de Morse Academy wordt inmiddels al vijf jaar gegeven en in maart 2027 starten we alweer met de zesde editie. De cursus wordt gegeven op de meest unieke locatie te weten aan boord van het ss Rotterdam.

Tijdens de cursus leer je Morse opnemen en seinen, door ervaren CW operators waarvan de meeste een echte marconisten achtergrond hebben. Maar zoals deze dag opnieuw liet zien, is de Morse Academy inmiddels veel meer geworden dan alleen een cursus. Je komt terecht tussen enthousiaste mensen die dezelfde belangstelling delen en elkaar helpen om steeds weer een stapje verder te komen.

In november en december 2026 start de inschrijvingsronde voor de nieuwe cursus die in maart 2027 begint. Heb je interesse, wil je meer weten over de cursus of wil je gewoon vrijblijvend op de hoogte worden gehouden? Meld je dan geheel vrijblijvend aan via e-mail. Wie weet sta jij bij een volgende Dag van de Morse Academy met je eigen seinsleutel en CW-set tussen de antennes!

Tot op de band – Jan Majoor PD7MA 73!

Voor meer informatie: website Morse Academy

Foto’s: aangeleverd door Morse Academy

 

Reacties zijn gesloten.