
Klik op de afbeelding om deze op een nieuwe pagina te bekijken.
28 december:
Naast presentaties over interessante zaken die onze hobby raken, is er bij het RF-seminar ook aandacht voor zelfbouw en daaraan verwante zaken. In dat kader daarvan is er op zondag 28 december een Webinar uit “eigen stal”, verzorgd door Nanne, PA3GIL. De aanvang van het seminar is om 15:00 uur (Nederlandse tijd). Inmelden om de verbinding te testen kan vanaf 14:00 uur. Aanmelden kan via de website.
Het eerste deel van zijn presentatie gaat over “Weeskinderen in de shack”. Iedereen heeft in zijn shack wel een of meerdere apparaten staan die, om wat voor reden dan ook, in een hoekje zijn beland, wachtend op betere tijden. In deze presentatie wordt de aanpak beschreven die de auteur, Nanne PA3GIL, heeft gehanteerd om een aantal professionele meetapparaten en (zend)ontvangers weer “aan de praat te krijgen”. In het tweede deel van zijn presentatie laat Nanne zien, welke mogelijkheden er zijn om iets te doen aan het steeds groter wordende storingsprobleem op de amateurbanden met “Alternatieve ontvangstmogelijkheden”.
25 januari:
RF‑webinar “Performance numbers – what do they mean” door Rob Sherwood, NC0B, een wereldklasse radioamateur, vindt plaats op zondag 25 januari om 19:00 CET. Inmelden om de verbinding te testen kan vanaf 18:00 CET. De lezing is in het Engels en het maximum aantal deelnemers is 200. Aanmelden kan via de website.
Veel radioamateurs gebruiken de Sherwood‑lijst om te bepalen welke transceiver het meest geschikt is voor contesting, DX‑werk of dagelijks gebruik. Deze ranglijst van HF‑ontvangers en transceivers, opgesteld door Rob Sherwood, vergelijkt prestaties op basis van technische metingen zoals dynamisch bereik, gevoeligheid en ruisvloer. Sinds de jaren ’70 groeide de lijst uit tot een belangrijke referentie voor radioamateurs wereldwijd, omdat ze gebaseerd is op onafhankelijke technische data, vrij van marketingclaims en subjectieve reviews.
De Sherwood‑lijst leidt regelmatig tot discussie, omdat ze slechts één technisch criterium als rangschikking gebruikt en daardoor makkelijk verkeerd geïnterpreteerd kan worden. Een hoge positie betekent meestal dat een ontvanger beter presteert tijdens contesten. Populaire modellen zoals de Yaesu FTdx101D, Icom IC‑7851 en Elecraft K4D scoren hoog dankzij hun uitstekende dynamisch bereik en lage ruisvloer. Rob Sherwood benadrukt echter dat de lijst slechts één stukje van de puzzel is. Sommige operators ervaren dat een radio die lager scoort in de praktijk prettiger werkt, bijvoorbeeld door betere filtering, gebruiksgemak of ingebouwde functies.
Het RF‑seminar organiseert maandelijks online presentaties over actuele onderwerpen die interessant zijn voor zendamateurs met een passie voor de technische en wetenschappelijke achtergronden van hun experimenten. Het is een ontmoetingsplaats bij uitstek voor en door de experimenterende zendamateur.
Op 1 januari opent de inschrijving voor de VRZA Radiokampweek.
Ook dit jaar is de Radiokampweek te gast op De Veluwse Hoevegaerde in Putten. Net als vorig jaar kun je deelnemen door het boeken van een accommodatie óf een kampeerplek.
De accommodaties (Gelderse Hoevewoning 4) zijn dezelfde als vorig jaar. Deze zijn geschikt voor vier personen en beschikken over een slaapkamer met een tweepersoonsbed en een slaapkamer met twee eenpersoonsbedden. Er zijn twee badkamers aanwezig en de woningen zijn verder van alle gemakken voorzien. De huurprijs voor de periode vrijdag 5 juni 2026 t/m zondag 14 juni 2026, wanneer je boekt via de organisatie van de VRZA Radiokampweek, bedraagt € 1.042. Bedlinnen (verplicht): € 13,75 p.p. Toeristenbelasting (accommodatie): € 1,71 p.p.p.n.
Voor de kampeerders wordt een minicamping ingericht, die – net als vorig jaar – wordt voorzien van elektra en een toilet- en douchewagen. De huurprijs van een kampeerplek voor de periode vrijdag 5 juni 2026 t/m maandag 15 juni 2026 is € 295. Toeristenbelasting (kamperen): € 1,44 p.p.p.n. Inschrijven kan via de website van de Radiokampweek.
Bij het indelen van de accommodaties kun je een voorkeur opgeven. Voor het kampeerveld is dit helaas niet mogelijk; dit wordt ingedeeld op volgorde van binnenkomst. Wil je graag naast iemand staan? Zorg dan dat jullie gezamenlijk en direct na elkaar het terrein oprijden.
In de periode van 4 t/m 8 december 2025 zijn de nota’s voor de VRZA-contributie voor het jaar 2026 verzonden. Verreweg de meesten via e-mail, maar toch ook een aantal via Tante Pos. Dat betreffen dan de nota’s voor leden waarvan bij ons geen e-mailadres bekend is, maar ook van leden waar de e-mail niet afgeleverd kon worden. Dat laatste meestal vanwege een niet (meer) bestaand e-mailadres, maar ook wel omdat de postbus vol zit. Ja, dat krijg je natuurlijk in deze feestmaand!
Nu kan het zijn dat je bij jezelf denkt: “Hoezo contributie-nota? Ik heb niets gezien”. Dat kan, want ook dit jaar heb ik ontdekt dat heel veel e-mailproviders de spam-teugels nog weer strakker hebben aangetrokken. Bij sommigen hoeft er maar een euroteken in de e-mail te staan en hij wordt al afgeleverd in de spambak (= de inbak voor ongewenste e-mail). Dus, mocht je niets gezien hebben, kijk dan in je spambak of hij daar staat. Kun je hem ook daar niet vinden, stuur dan een e-mail naar ledenadministratie@vrza.nl en dan stuur ik de contributie-nota nog een keer. Zo ben ik wel.
Dan voor leden die hun lidmaatschap wensen te beëindigen: Helaas kan dat voor het jaar 2026 niet meer. De wens tot beëindiging had al op 1 december jl. bij de ledenadministratie bekend moeten zijn. Zie hiervoor de statuten van de VRZA – artikel 4.8b – en de maandelijkse publicatie op pagina 2 van elke CQ-PA, onder het kopje “Lidmaatschap VRZA”.
Voor vragen over de contributie en/of de nota kun je je wenden tot de ledenadministratie.
73, Ron PB0ANL, ledenadministrateur.